فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن چیست؟

روغن موتور های احتراقی خودرو اهمیت بسیار بالایی دارد. که نقش آنها در خودرو خنک کردن موتور و کاهش حرارت زیاد موتور می باشد. به طور کلی نقش اصلی فیلتر روغن تصفیه روغن موتور می باشد. یکی از دلایل مهم عمر بیشتر روغن پاکیزگی آن است. برای مثال آلودگی های روغن می تواند از عملکرد زیاد موتور باشد و دوده ناشی از احتراق، گرد و غبار از سایر آلاینده ها به شمار می آید. نقش اصلی فیلتر روغن تصفیه روغن موتوراست و پاکیزه بودن روغن موتور مهم است که باعث عمر بیشتر موتور می شود.

آلودگی های زیاد موتور مانند براده های فلزات ناشی از سایش قطعات روی یکدیگر، دوده ناشی از احتراق، گرد و غبار و سایر آلاینده ها می توانند مسیر حرکت روغن را ببندد و آسیب زیادی به موتور وارد کند. فیلتر روغن ناجی موتور بوده و همچنین می توان گفت که فیلترها فقط تا مدت معینی می‌توانند کار خود را انجام دهند. اگر تعویض به موقع فیلتر روغن صورت نگیرد؛ منافذ کاغذ فیلتر مسدود می‌شود که در این صورت با بالا رفتن فشار در محفظه فیلتر روغن سوپاپ اطمینان تعبیه شده در آن باز شده

و جهت جلوگیری از آسیب دیدگی کلی قطعات پیشرانه اجازه عبور روغن بدون پالایش را به سیکل روغن‌کاری می‌دهد که این موضوع موجب بروز مشکلات جدی در قطعات حساس پیشرانه می‌شود. لذا از زمانی که روغن موتور از منبع وارد چرخه عملکردی موتور می شود و تا زمانی که به منبع باز می گردد نقش بسیار زیادی در عملکرد صحیح موتور خواهد داشت. و همچنین در فیلتر هایی که کیفیت استاندارد را ندارند به دلیل استفاده از کاغذ نامناسب و یا وجود درز در محل اتصال کاغذ ،فیلتراسیون به درستی انجام نمی گیرد

 

و به همین دلیل ذرات و آلودگی ها از فیلتر عبور نموده و به تدریج وارد موتور می شوند . این آلاینده ها با خراش دادن سیلندر و پیستون موجب آسیب جدی به موتور ماشین خواهند شد .چکیدن قطرات روغن از محل اتصال فیلتر ، زنگ زدن پوشش محفظه ،تحمل نکردن فشار و در نتیجه شکاف برداشتن فیلتر باعث خروج تدریجی و یا سریع روغن از مسیر روغنکاری موتور می شود .بدیهی است که در اثر فشار و اصطحکاک زیاد ،قطعات خودرو مستهلک و کاملاً ساییده خواهد شد.

مواردی که می تواند در اثر استفاده از فیلتر روغن نامرغوب بوجود بیاورد ایجاد کمپرس( روغن سوزی ) مصرف بیش از حد بنزین جوش آوردن ،کاهش قدرت موتور و درمواردی شکستن سوپاپ و شاتون ( قطعات متحرک موتور ) و در نهایت ایست کامل موتور است.

زمان تعویض فیلتر روغن

در سلامت موتور خودرو فیلتر روغن در کنار روغن نقش مهمی دارد استفاده از انواع روغن مناسب و فیلتر روغن با استاندارد در کنار یکدیگر باعث افزایش بازدهی هر دو محصول کاهش استهلاک و افزایش بازدهی موتور خواهد شد. پس از تعویض فیلتر، روغن کارکرده آن باید تخلیه شود. با نصب یک فیلتر روغن و استفاده از روغن ۵۰۰۰ کیلومتری در خودرو، می توانید بعد از دو مرتبه تعویض روغن فیلتر روغن خودرویتان را تعویض کنید. اگراز  روغن ۲۰۰۰۰ کیلومتری استفده میکنید بهتر است  بعد از تعویض روغن فیلتر روغن را نیز عوض نمایید. همچنین نکاتی را در هنگام تعویض فیلتر روغن باید رعایت کنید. البته برای یادگیری این موارد به صورت کاملاً عملی می توانید در آموزش تعویض روغنی شرکت کنید.

نکات مهم در تعویض فیلتر روغن

برای شل شدن فیلتر روغن از آچار فیلتر استفاده کنید و فیلتر کارکرده را با دقت بردارید.

با استفاده از یک وسیله تیز فیلتر را از روغن تخلیه کنید. ، یک حفره در انتهای داخلی فیلتر یا سوپاپ مانع برگشت روغن که بر روی انتهای صاف آن قرار دارد ایجاد کنید. بهترین کار برای تخلیه مناسب فیلتر، سوراخ کردن سوپاپ مانع برگشت روغن یا داخل فیلتر و جریان یافتن به یک ظرف مناسب برای بازیافت آن است سوپاپ مانع برگشت روغن، شامل دریچه لاستیکی است که برای جلوگیری از تخلیه روغن به موتور، در زمان خاموشی، خلاء ایجاد می کند. سوراخ کردن فیلتر موجب از بین رفتن خلاء شده و اجازه می دهد روغن حبس شده بازیابی شود.

انتهای صاف فیلتر سوراخ شده را به روی ظرف جمع آوری قرار دهید و روغن کارکرده را تا حد امکان از فیلتر تخلیه کنید. مهم است که تخلیه فیلترهای کارکرده روغن در۱۲ ساعت (حداقل زمان) و دمایی نزدیک به دمای عملکرد موتور و بیش از دمای محیط صورت گیرد.

با توجه به توصیه های سازنده فیلتر، فیلتر روغن جدید را نصب کنید. آب بند لاستیکی را با مقدار کمی روغن بر روی آن بپوشانید و سپس جایگزین آن کنید. برای محکم کردن فیلتر جدید از آچار فیلتر استفاده نکنید زیرا امکان دارد به فیلتر آسیب برساند. آن را به راحتی با انگشتان محکم کنید و توجه لازم به توصیه های سازنده فیلتر کنید. فیلترهای کارکرده روغن نیز مانند روغن کارکرده به عنوان ضایعات محسوب می شوند و باید به طور صحیح بازیافت شوند.

در مواردی که عملی است و صرفه اقتصادی وجود دارد فیلترهای خالی کارکرده روغن برای بازیافت روغن جمع آوری می شوند. از مراکز جمع آوری روغن کارکرده سئوال کنید که آیا پذیرای فیلتر کارکرده روغن نیز هستند یا خیر. اگر هیچگونه امکانی برای بازیابی روغن فیلتر کارکرده روغن وجود ندارد، فیلتر کارکرده خالی روغن را در روزنامه بپیچید و به همراه زباله های خانگی دفع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *